Chcąc sprzedać swoje stare auto, często decydujemy się skorzystać z ofert skupu aut. Bywa, że decyzja taka podejmowana jest przez pryzmat szybkiej wyceny, rozsądnie zaoferowanej kwoty za auto oraz zapewnieniem bezpiecznej transakcji. Większość tego typu firm zapewnia nas także, że zakupią od nas każde auto, bez względu na jego stan techniczny, dojadą do nas oraz zabiorą nasze auto, pozbawiając nas problemu.

Czy faktycznie to, co oferują nam skupy aut, jest bezpieczną oraz atrakcyjną metodą na pozbycie się niechcianego wozu? Na co w tym wypadku zwracać szczególną uwagę? 

Czy skup aut przyjmie każdy pojazd? 

Decydując się na sprzedaż auta do skupu, warto sprawdzić, czy dana firma skupuje wszelkiego rodzaju pojazdy, czy tylko wybrane marki. Najczęściej tego typu firmy działają na dość prostych zasadach, co także nam ma pomóc w szybszym podejmowaniu decyzji. Większość skupów aut nastawiona jest na kupno różnego rodzaju aut, począwszy od tych uszkodzonych, powypadkowych, a kończąc na tych zwyczajnie zaniedbanych. Czasem bywa i tak, że auto, które nam się trafia, jest sprawne, a na złom trafiło z całkiem innych powodów. Warto także zauważyć, że niektóre skupy aut specjalizują się w zakupie konkretnych modeli samochodów. Faktem jest, że nie każdy skup aut dąży do poznania przyczyny sprzedaży przez nas auta, więc potencjalny klient nie musi martwić się tym czy zgłoszony samochód uda się sprzedać.

Na co szczególnie zwracać uwagę wybierając skup aut? 

Decydując się na sprzedaż auta na skupie, dobrze byłoby sprawdzić, czy dana firma jest kompetentna oraz przede wszystkim, czy jest legalna. Warto dowiedzieć się, czy właścicielem danego skupu jest osoba prowadząca działalność gospodarczą, abyśmy za jakiś czas dowiedzieli się, że jednak była to sprzedaż tzw. „na czarno”. Profesjonalne skupy, posiadające dużą ilość klientów stawiają najczęściej na szybką oraz rzeczową obsługę potencjalnego klienta, bez jakichkolwiek ukrytych kosztów. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, czy rzeczoznawca wyceniający nasze auto to osoba odpowiednio wykwalifikowana, mająca odpowiednie informacje na temat kupowanych aut oraz znająca się na rzeczy.

Dobrze także jest także sprawdzić, czy dana firma jest na rynku dłużej, czy jest to dość nowy, dopiero zaczynający funkcjonowanie skup. Warto jest także sprawdzić, co oferuje nam dany skup oraz czy odpowiada to naszym preferencjom. Dla przykładu skup aut Warszawa jest firmą o dłuższym stażu, więc i nasza pewność, że nie zostaniemy oszukani, od razu wzrasta. Rzetelny skup aut informuje także klienta o opcji odbioru od nas auta oraz czy to jest związane z jakimiś dodatkowymi kosztami. W przypadku gdy jest to samochód powypadkowy, ewentualnie niejeżdżący firma zazwyczaj zapewnia nam odpowiedni transport, nie narażając nas na przykrości ze strony prawnej.  

Triki, które można często spotkać w skupie aut

Oddając swój samochód do skupu, warto rozeznać się w tym, co dokładnie jest brane pod uwagę przy wycenie oddawanego przez nas auta. Firmy skupujące auta  zazwyczaj nie stosują żadnych ukrytych trików i stawiają na  profesjonalną wyceną oraz obsługę klienta. Jednakże czasem może zdarzyć się, że jedna z firm będzie chciała zastosować wobec nas  konkretne triki, aby jak najwięcej korzyści było po ich stronie. Wśród najczęściej obserwowanych akcji tego typu można wyróżnić:

  • wywieranie presji na sprzedającego auto, w celu przyspieszenia transakcji za jak najniższą cenę, 
  • zaniżanie wartości auta poprzez porównanie go z samochodami tej samej marki, ale w gorszym stanie niż nasz,
  • wypłacanie zaliczki zamiast pełnej kwoty w gotówce, 
  • nieinformowanie klienta co dalej stanie się z jego samochodem,
  • doliczanie dodatkowych kosztów, o których nie było wcześniej mowy. 

Przy sprzedaży auta do skupu warto nie podejmować decyzji zbyt pochopnie oraz przeanalizować wszystkie aspekty, o których mówi kupujący. Podpisując umowę sprzedaży takiego auta do skupu, warto również zwrócić uwagę czy cena, która jest umieszczona na umowie, nie jest ceną zaniżoną przez kupującego oraz czy wszystkie dane są wystawione prawidłowo.

Opinie oraz formalności 

Dobrym sposobem na sprawdzenie danej firmy jest, chociażby wyszukanie jej w internecie oraz sprawdzenie opinii na jej temat. Wybierając firmę, której chcemy sprzedać nasze auto, nie warto sugerować się tylko tym, który skup jest najbliżej nas, czy działa szybko, czy chociażby po reklamach w radiu lub telewizji. Opinie znalezione przez nas na portalach internetowych wytłumaczą nam więcej oraz dadzą lepsze światło na potencjalnie wybrany przez nas skup. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z opinii mogą być wystawione przez konkurencyjne firmy zajmujące się skupem aut. Są to najczęściej negatywne opinie, niczym niepotwierdzone. W takich przypadkach warto jest także, zasięgnąć języka o danej formie wśród naszych znajomych lub rodziny. A nuż okazać się może, że ktoś nam bliski akurat wybrany przez nas skup doskonale zna. 

Bardzo ważnym czynnikiem, jaki powinniśmy brać pod uwagę przy wybraniu odpowiedniego skupu auta, jest także sposób, w jaki prowadzone są tam formalności. Warto sprawdzić, czy dana firma wypłaca od razu gotówkę, czy oferuje ona przelew na konto oraz jak wygląda sprawa od strony podatku, oraz czynności cywilno prawnych. Dobrze także rozeznać się w tym, w jaki sposób odbywają się wyceny samochodów oraz jak dużo jest do wypełnienia formalności względem sprzedawanego przez nas auta. Nierealna czy zawyżona wycena nie tylko sprawi, że w razie reklamacji proceder ten będzie utrudniony, ale także da nam sygnał, że firma ta prawdopodobnie nie działa legalnie. Co za tym idzie potrzebnych dokumentów, takich jak na przykład zaświadczenia o demontażu auta, nie uzyskamy. Proceder taki spowoduje nam kolejne problemy, chociażby przy próbie wyrejestrowania pojazdu.

Skorzystanie z oferty, jaką daje nam skup samochodów, jest dobrą opcją w momencie, gdy szybko i prosto chcemy pozbyć się naszego samochodu, oczywiście w sposób legalny. Warto jednak sprawdzić, czy wybrany przez nas skup aut jest na tyle wiarygodny, aby dokonać tam transakcji.